Bezkontaktní platební karty – jak a proč je používat?

V posledních několika letech se u nás hodně rozmohlo používání bezkontaktních platebních karet. Velmi úzce s nimi souvisí otázka, jak je používat a především, zda je jejich používání také bezpečné. Nemůže se stát, že vám prostě někdo z karty peníze vysaje pouhým přiblížením čtečky?

Prodeje se zrychlují

V současnosti je možné bezkontaktně platit na mnoha místech pomocí terminálů, které bezkontaktní platbu umožňují. Standardně jde o velké obchodní řetězce, kina, fastfoody s mezinárodní působností, drogerie, které operují v mnoha zemích. Celá transakce prodeje se tím zrychluje. Podle vyjádření bank klienti častěji žádají o novou bezkontaktní kartu. Díky tomu, že karta umožňuje bezkontaktní platby, využívají ji mnohem více. Také s ní častěji platí i menší sumy. Bezkontaktně se dá platit i větší suma, ale platbu ve výši nad 500 Kč je vždy nutné autorizovat zadáním PINu.

Jak je to s bezpečností karet?

Podle některých odborníků se dá na bezkontaktní kartu pohlížet i jako na bezpečnější, protože ji při transakci majitel vůbec nedává z ruky. A co obavy, že by vám někdo pomocí speciální čtečky mohl vysát peníze třeba v tlačenici v autobuse? Podle názoru bankovních odborníků nic takového není možné. Je totiž nutné současně aktivovat čtečku a přiložit kartu k ní na určité místo a chvilku ji tam držet. Aby se taková transakce uskutečnila náhodně, muselo by jít o obrovskou čtečku, která by kartu dokázala zachytit. Navíc by se samozřejmě taková transakce dala zpětně vyhledat. A co případ odcizení karty? Je nutné ho hned hlásit, pak získáte své peníze zpátky. Také některé obchody vyžadují zadání PINu i u částek menších než 500 Kč nebo po několika za sebou jdoucích následných bezkontaktních platbách. Jde o pojistku proti zneužití. I tak je ale třeba být při používání karty vždy obezřetný.